WiaraWiki:O WiaraWiki

Z WiaraWiki

WiaraWiki to serwis mający na celu przybliżenie elementów powiązanych z tematyką wiarą i poznawania Boga.

Witryna nie jest oficjalnym głosem Kościoła, jednak autor/autorzy są osobami wierzącymi i dołożą stań, aby prezentowane poglądy były zgodne z oficjalnym stanowiskiem Kościoła Katolickiego. Bierzemy jednak pod uwagę, że Watykan niezmiernie rzadko, korzystając ze swojego autorytetu i wypowiada się w sposób oficjalny. Nie ma przykładowo problemów z głoszeniem, że aborcja lub eutanazja to zło, jednak jeżeli chodzi o kontrowersyjne opinie wypowiadane przez działaczy kościelnych (duchownych i świeckich) lub o organizacje działające jako chrześcijańskie, to Kościół jest niezwykle ostrożny. Przykładem jest niemal zerowa reakcja na bunt (lub nawet herezje) biskupów niemieckich i austriackich. Niekiedy na reakcje należy czekać przez wiele lat. My możemy ostrzegać o zagrożeniach, antykatolickich działaniach (nawet niektórych księży) duży szybciej. Niestety - nawet nie wszyscy księża są z sobą zgodni - dlatego też nie ograniczamy się do stawiania za wzór dobrych postaw, ale też pozwalamy sobie na krytykę postaw nagannych.

Wiara Wiki w swoich założeniach: zaciekawić niewierzących, pomóc wątpiącym, a dla wierzących być podręcznym pomocnikiem działalności ewangelizacyjnej.

W Internecie nie brak mądrych wykładów i analiz, jednak osoba niewierząca lub wątpiąca przez większość z nich nie będzie w stanie się 'przebić'. W założeniu WiaraWiki tematy powinny być maksymalnie skrócone tak, aby zachęcić do czytania i nie zanudzić. Jeżeli nie wszędzie się to udało - przepraszamy. Zbyt obszerne tematy w miarę możliwości staramy się rozbić na mniejsze lub przekierowywać na adresy zewnętrzne (również tylko kilka najwartościowszych linków, na które udało się nam natrafić).


WiaraWiki oparta jest na mechanizmie MediaWiki, co może sugerować jej społecznościowy charakter. Zakładanie kont i edycja wpisów nie zostało jednak udostępnione. Spowodowane jest to brakiem czasu na moderację ewentualnych wpisów oraz szerokie spektrum poglądów nawet w ramach Kościoła.

Uwagi i wnioski, w szczególności w przypadku, gdyby znaleziono błąd teologiczny, proszę o informację na wiara.arachbox.com [małpa] gmail.com


pozdrawiam wszystkich gości witryny

Wojciech Anders


Strona główna

Osobiste